Metody nauki

Jak skutecznie opanować słownictwo?

Portal Quizlet

Odkrycie dla zwolenników nauki online. Wystarczy kliknąć w link quizlet z panią K. Twardzik lub quizlet z panią M. Lazarek, a będziecie mogli poćwiczyć słownictwo z lekcji przy pomocy zestawów utworzonych  przez Waszych nauczycieli.
 Możecie również wyszukać interesujący Was temat, wchodząc na stronę www.quizlet.com i wpisując w wyszukiwarce ("pasek z napisem "Search Quizlet") hasło np. animals czy food. Pojawi się wtedy lista zestawów przetłumaczonych na różne języki. Aby wybrać zestaw z samymi obrazkami i słówkami po angielsku, wystarczy zaznaczyć na granatowym pasku kwadracik z napisem "Sets with images" (zestawy z obrazkami). Każdy zestaw można podejrzeć, najeżdżając na jego tytuł myszką (obok pojawią się przykładowe słówka). W razie pytań, piszcie przy użyciu formularza kontaktowego.

A oto poradnik ukazujący, jak poruszać się po stronie, jeśli wybraliście już zestaw słówek do nauki: 

1. Okienko Flashcards- pozwala zapoznać się ze wszystkimi słówkami zestawu. Po wyświetleniu wyrazu, należy powtorzyć usłyszane nagranie i kliknąć  w prawy dolny róg białego pola, aby zobaczyć znaczenie słówka. Aby usłyszeć wymowę jeszcze raz, wystarczy kliknąć na wyraz.
2. Learn- służy, jak sama nazwa wskazuje, do nauki. Dzięki tej opcji można ćwiczyć zarówno pisownię jak i wymowę, jeśli zaznaczymy na dole strony okienko "speak text". Po wyświetleniu lub usłyszeniu wyrazu, należy go wpisać i zatwierdzić, po czym wyświetli się sprawdzenie.
3. Speller z zestawem z obrazkami - dzięki niemu utrwalimy pisownię i  szybkość pisania na klawiaturze. Wpisujemy słówko, które przedstawia obrazek.
4.Speller z zestawem bez obrazków- służy również do nauki pisowni, lecz bazuje na rozumieniu ze słuchu, gdyż najpierw usłyszymy słówko lub wyrażenie po angielsku, a następnie musimy je bezbłędnie napisać.
5. Scatter- najbardziej lubiana a zarazem najłatwiejsza zabawa ze słówkami, gdyż ćwiczy tylko rozpoznawanie słówek zapisanych w języku angielskim i umiejętność połączenia ich z polskim odpowiednikami.
Good luck and have fun!


Portal z grami, quizami, krzyżówkami learningapps.org

Zapraszam rodziców (i e-twinnerów:) do zabawy na portalu learningapps.org, na którym utworzyłam konto dla naszej klasy, a dzieci otrzymały dane do logowania.

Dzięki grom, quizom i zabawom zamieszczonym na portalu dzieci mogą w atrakcyjny sposób powtarzać wiadomości z każdego przedmiotu i uczyć się bawiąc. Systematycznie będę zamieszczała tam stworzoe przeze mnie aplikacje. Dzieci będą tworzyć swoje (pierwsze już się pojawiły!), a rodziców i nauczycieli innych przedmiotów również zapraszam do współpracy.

Na początek mała próbka gry stworzonej, aby dzieci przećwiczyły stosowanie przyimków miejsca: quiz- przyimki miejsca

film :)

Kostka Edukacyjna


Kolejną ciekawą metodą, która może zamienić naukę w przyjemność jest zastosowanie kostki edukacyjnej (sześcian wykonany z papieru technicznego lub tektury o bokach ok. 6cm, którego instrukcję wykonania zamieszczam poniżej).

Ja stosuję kostki do utrwalania zadawania pytań i udzielania odpowiedzi na temat podstawowych sytuacji komunikacyjnych, np. na każdej stronie kostki zapisane jest jedno pytanie w całości, np. What's your name? (łatwiejsza wersja) lub tylko wskazówka do pytania, np. name (trudniejsza wersja). Inne przykłady: Can you swim? lub tylko can; Have you got a pet? lub tylko have got.
Można oczywiście umówić się na układanie jakichkolwiek zdań z danym wyrazem, odmianę wskazanego na kostce czasownika przez osoby bądź ułożenie zdania przeczącego. Możliwości jest nieskończenie wiele- pozostawiam to Państwa inwencji twórczej Drodzy Rodzice i Waszej- Moi Drodzy Uczniowie:)

Po wylosowaniu pełnego pytania w łatwiejszej wersji należy je zadać innemu graczowi (utwalanie prawidłowej wymowy i intonacji- poprzez wielokrotne zadawanie tego samego pytania, uczeń opanowuje sprawność coraz szybszego tj. bardziej naturalnego poprawnego zadawania pytania po angielsku).
W trudniejszej wersji zadaniem ucznia jest samodzielne ułożenie i zadanie pytania innemu graczowi.
Druga osoba bądź osoba wskazana przez zadającego pytanie, udziela na nie odpowiedzi.

Kostkę wykorzystuję podczas pracy indywidualnej z uczniem, pracy w parach lub grupach na lekcji, lecz dziś polecam tę metodę do wykorzystania w domu. Graczami mogą stać się rodzice, rodzeństwo czy inni członkowie rodziny oraz przyjaciele, koledzy i koleżanki uczniów. Kostka może posłużyć do zabawy w pytania i odpowiedzi lub jako kostka do wykorzystania zamiast zwykłej kostki podczas gry w jakąkolwiek grę planszową z użyciem kostki. W takim wypadku poprawne zadanie pytania może oznaczać ruch o jedno  pole do przodu (lub inną umówioną ilość pól), a poprawne zadanie pytania i udzielenie na nie samemu odpowiedzi może oznaczać 2 ruchy (bądź więcej).
Tu wkrótce pojawią się zdjęcia:)

Jeśli stworzycie własne kostki edukacyjne i znajdziecie inny ciekawy sposób ich wykorzystania, podzielcie się koniecznie z nami:)

Wykonanie kostki (pamiętajcie o większych bokach np. 6cm): filmik z instrukcją do wykonania kostki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz